Коледно изложение на минерали, скъпоценни камъни и фосили
На 6, 7 и 8 декември в Националния Музей “Земята и хората” ще се проведе Коледното изложение на минерали, скъпоценни камъни и фосили.
Ще участват 70 фирми и колекционери на минерали и фосили, творци с авторски изделия с минерали, природни картини, сувенири.
Посетителите могат да видят и да си купят обработени скъпоценни и декоративни камъни, и разнообразни изделия от тях. За колекционерите ще се предлагат минерали от български находища, редки и екзотични минерали - образци с изключителна класа от цял свят, от световно известни и наскорооткрити находища в: Южна Африка, Мозамбик, Заир, Намибия, Етиопия, Малави,Мадагаскар, Танзания, Мароко, Индия, Пакистан, Русия, Боливия, Конго,Бразилия, Мексико, Австралия, Англия, Индонезия, Доминиканската република.
Специално за децата – на 7 и 8 декември (събота и неделя) организираме ателие за изработване на миниатюрна коледна украса. Заниманията ще се водят от Школата за икебана Согецу и са подходящи за деца над 9 годишна възраст. Работно време на работилницата: от 11 до 16 часа.
Временни изложби, които могат да се видят по време на изложението:„Зелената приказка на камъка“
„В чудния свят на конкрециите“
„Умни минерали за умни телефони“
„Нови постъпления от сезон 2023/2024 година“
Работното време на музея по време на изложението ще е от 10 до 19 часа,
вход - с билети от 2 лева, Коледното ателие за деца – с билети от 3 лв.
За контакти: Светла Старирадева
тел. 865 66 39; 0884 468 840
ХХХII Софийско изложение на минерали, скъпоценни камъни и фосили
На 11, 12 и 13 октомври в Националния Музей „Земята и хората“ ще се проведе ХХХII-то Софийско изложение на минерали, скъпоценни камъни и фосили.
Участие са заявили 70 изложители. Това са фирми и колекционери на минерали и фосили, творци със свои авторски изделия с минерали, природни картини, сувенири.
Ще се проведат конкурси за най-добър образец от страната и света, най-добро изделие от минерал.
Специално за децата – на 12 и 13 (събота и неделя) ще бъде организирана „Треска за злато”. Ще се правят демонстрации за промиване на злато от речен пясък. Децата ще се изненадат като видят под лупа изключително пъстрата мозайка от разноцветни минерали, съдържащи се в речните пясъци. Заниманията са подходящи за деца над 6-годишна възраст. Време на провеждане – 1100-1330 и 1430-1700 часа с билети от 1.00 лв.
На 12 октомври (събота) в 15.30 часа във видеозалата на музея ще се проведе лекция на тема: „Оценка на колекционни минерали. Кратък поглед в света на колекционерите на минерали“. Лектор е Злати Златев – минералог и дългогодишен колекционер.
Временни изложби, които могат да се видят по време на изложението:
„Зелената приказка на камъка“
„В чудния свят на конкрециите“
„Умни минерали за умни телефони“
„Нови постъпления от сезон 2023/2024 година“
Работното време на музея по време на изложението ще е от 10 до 19 часа, а входът – с билети от 2.00 лева.
За контакти: Светла Старирадева
тел. 865 66 39; 0884 468 840
e-mail: earth.and.man@gmail.com
Ден на Милосърдието – Концерт от ХХ Юбилеен фестивал „Изкуствата за Земята“
С беседа и прожекция завършва учебната година
и започва ваканцията.
С концерт на Симфоничен оркестър "София" със солисти Жени Захариева и Дарина Малеева в НМ "Земята и хората" се отбеляза 22 април - Деня на Майката Земя и се откри XXXII Международен конкурс "Музиката и Земята"
Пролетни ваканционни игри
на 1 и 2 април
Първите участници в пролетните ваканционни игри.
„Каменната история на древни гори и морета“
В НМ „Земята и хората“ във връзка с Великденското изложение на минерали, скъпоценни камъни и фосили и по повод 40 години, посветени на колекционирането на български минерали, за втори път гостува Злати Златев с изложба „Каменната история на древни гори и морета“, в която е представена част от неговата колекция от силицизирани дървета и корали и ясписи от различни находища в България.
С течение на годините той успява да посети всички по-важни находища на минерали в България, лично да открие и съхрани множество класни минерални образци, създавайки колекция от над 3000 образеца.
Последните години насочва вниманието си и към многобройните нови находки на ахати, ясписи, силицизирани дървета и корали у нас, част от които са в настоящата временна изложба.
Организирано от Кирило-Методиевския научен център при Българската академия на науките и Националния музей „Земята и хората“
Програмата включва:
Приветствено слово от директора на Кирило-Методиевския научен център – проф. Веселка Желязкова, представяне и прожекция на 20-минутния документален филм „Пътят на Кирил и Методий“ (сценарий: проф. Славия Бърлиева, режисьор: Александър Томов-син) и кратка музикална програма на хора на Софийската духовна семинария.