АРХИВ 2025


Конкрециите са минерални агрегати с концентрично-слоест строеж, формирани при локалното натрупване на вещества в седиментни скали и почви.
Конкрециите се отличават с разнообразен състав, строеж, морфология и възраст на вместващите ги скали, а също и с различни физикохимични свойства на включващите ги почви.
Много често минералите в конкрециите са подредени в прекрасни природни картини, скрити зад привидно еднообразна външна обвивка.
Изложбата представя полирани срезове от сулфидно карбонатни (сидеритови, калцитни и пиритни) конкреции от палеозойски и юрски скали от района на гр. Своге.


Amphiprion frenatus
Доматената риба клоун (Amphiprion frenatus) е вид морска риба от семейство Pomacentridae, рибите клоуни и рибите дамселии. Открива се във водите на западния Пасифик, от Япония до Индонезия.
Рибите клоуни живеят в симбиоза с морски анемонии и не се влияят от жилещите пипала на анемонията гостоприемник. Морската анемония предпазва рибата клоун от хищници и осигурява храна от остатъците от храната на анемонията, а рибата клоун защитава анемонията от нейните хищници и паразити. Рибите клоун са с малки размери, 10-18 сантиметра и в зависимост от вида могат да бъдат жълти, оранжеви, червеникави или черни и много от тях имат бели ленти или петна. В рамките на отделните видове може да има цветови вариации, най-често според разпространението, но също и въз основа на пол, възраст и анемония гостоприемник. Рибите клоун се срещат в по-топлите води на Индийския и Тихия океан и Червено море в защитени рифове или в плитки лагуни.
В група риби-клоуни има строга йерархия на господството. Най-голямата и агресивна риба е женската и се намира на върха. Само две риби-клоуни, мъжка и женска, в група се размножават чрез външно оплождане. Рибите клоуни са последователни хермафродити, което означава, че първо се развиват в мъжки, а когато узреят, стават женски (без язвителни коментари, моля).

Темата на Световния ден на водата за 2025 г. е: „Да спасим ледниците“.

Ледниците са жизнено важни за глобалния кръговрат на водата, а днес те се топят по-бързо от всякога. Водния цикъл е все по-непредсказуем, причинявайки наводнения, свлачища, покачване на морското равнище. В много региони снабдяването с прясна вода зависи пряко от ледниците. Общности и екосистеми са изложени на риск. За това е важно опазването на ледниците да е основен приоритет.


Екип от майстори на икебаната от школа Согецу имат удоволствието да ви поканят на изложбата "Празник на цветята в музея" в дните от 11 март до 19 март в Националния музей "Земята и хората" в София.  В най-женския месец всяка икебана ще бъде тематично свързана със стих на български поет, посветен на жената и любовта.  Подгответе сетивата си за събуждащата се пролет и за красотата около нас - видима или невидима, такава, каквато може да се докосне или такава, за която може само да се мечтае. Изложбата изразява богатството от пролетни очаквания и настроения, свързани с посланията на поетичното слово.  Цъфтежът на първите дръвчета е истинско вдъхновение за майсторите на икебаната, пресъздаващи танца на съзиданието на природата.
Събитието е подходящо за всички възрасти. Работното време на музея е от 10 до 18 часа.

Кои сме ние?
Гергана Герова - Сейши е сертифициран преподавател с най-високата степен на майсторство в областта на икебаната в България - Jonin Sanyo (2-ра степен).
Богдана Нейкова - Енко започва да изучава икебана през 1998 г. при г-жа Рима Мирска, създател на първата школа по икебана в България. В момента е лицензиран преподавател 4-та степен на школата Согецу.
Мария Колева - Йосуй се занимава с икебана от 27 години. Ученичка е на Рима Мирска, Кихачиро Нишиура и Гергана Герова. В момента е преподавател по икебана четвърта степен.
Гуна Драгийска - Сюитей е лицензиран преподавател  4-та степен от 2024 г. Тя участва в дните на японската култура в България от 33 г.



„Зелената приказка на камъка“

Това е името на новата временна експозиция в НМ „Земята и хората“. Цветът на минералите е първото тяхно качество, което забелязваме. Зеленият цвят е символ на пролетта и оптимизма, носи със себе си чувството за живот. От известните над 6000 минерални вида, 900 имат зелен цвят или нюанс. В този лабиринт от красота, шест витрини в експозиционната зала на музея разкриват тайните на някои от най-великолепните минерали. Всяка витрина разказва уникална история на цвета, блясъка и магията, която природата е създала преди милиони години. Всички минерални образци са от фондовете на музея. Експонирани са някои от най-впечатляващите със своя блясък, рисунък и разнообразие на зелени цветове минерали. Групирани са в зависимост от химичния елемент - хромофор, който се съдържа в тях и е носител на зеления цвят: мед, желязо, хром, ванадий, титан, никел, кобалт и други.

ВИЖ ОЩЕ






Кирило-Методиевският научен център при Българската академия на науките и Националният музей „Земята u хората" отбелязаха 14 февруари - Успение Кирилово с тържествено слово на тема „Празнични чествания на светите братя Кирил u Методий в съвременна Европа", подготвено от д-р Елка Златева, кратка музикална програма на солисти от хора на Националната гимназия за древни езици и култури „Св. Константин Кирил Философ“ и  откриване на изложбата „За Кирил и Методий - някога u сега", която ще остане в музея до 6 март.